Konsekvenserna av kardinal Fernández
marianiska not

 

 

av Roberto de Mattei

(Corrispondenza Romana) Den 4 november 2025 publicerades den doktrinära noten Mater Populi Fidelis, med vilken Kongregationen för trosläran försökte klargöra innebörden och gränserna för vissa marianiska titlar som hänvisar till Marias medverkan i frälsningsverket. Uttalandet väckte bestörtning och förfäran bland de troende, men också bland mariologer, eftersom det innebär en objektiv minskning av de privilegier som traditionellt förbehållits Vår Fru enligt kyrkans tradition. Man undrar nu vilka praktiska konsekvenser detta kommer att få.

För att reda ut den förvirring som dokumentet skapade var ett samtal mellan Diane Montagna och kardinal Víctor Manuel Fernández, prefekt för Kongregationen för trosläran, mycket lägligt. Vatikanisten publicerade det den 27 november på sin Substack-sida.

I sitt svar till journalisten förklarade kardinal Fernández att uttalandet i nr. 22 i den läromässiga noten Mater Populi fidelis – enligt vilket det ”alltid är olämpligt” att använda titeln Co-redemtrix (”medåterlöserska”) för att definiera Marias medverkan i Kristi förlossningsverk – avser uteslutande den officiella användningen av titeln ”Co-redemtrix”, det vill säga i liturgiska texter och dokument från Heliga stolen, men omfattar inte privat fromhet eller teologiska diskussioner bland de troende.

Intervjuns centrala punkt gäller betydelsen av uttrycket ”alltid olämpligt” i samband med titeln Co-redemtrix. Diane Montagna frågar om uttrycket, enligt vilket det är ”alltid olämpligt att använda titeln ’Co-redemtrix’ (...) också avser det förflutna, särskilt med tanke på att denna titel har använts av helgon, kyrkolärare och det ordinarie magisteriet?”. Kardinalen svarar: ”Nej, nej, nej. Det avser nuet (...)”. Journalisten insisterar: ”Så ’alltid’ betyder ’från och med nu’?” Kardinalen bekräftar: ”Från och med nu, utan tvekan.” Journalisten, som inte är nöjd, ber återigen om förtydligande av betydelsen av ordet ”alltid”. Fernández upprepar att det inte avser det förflutna, utan endast nutiden, begränsat till officiella dokument.

Detta viktiga förtydligande måste noteras. I den doktrinära noten har adverbet ”alltid” inte samma betydelse som i det vanliga språket. Varje förnuftig person vet att adverbet ”alltid” indikerar en oavbruten tidsperiod, utan undantag, inklusive det förflutna och framtiden. Guds lag och naturlagen gäller till exempel alltid, vid alla tidpunkter, på alla platser och i alla situationer. I kardinalens svar omdefinieras dock termen ”alltid” som endast bunden till nutiden och, hypotetiskt, till framtiden: ”från och med nu”. Men om, som prefekten säger, ”alltid” endast betyder ”från och med nu”, blir konsekvensen att precis som det har skett en förändring från det förflutna till nutiden, kan det ske en förändring från nutiden till framtiden. Detta innebär att Mater fidelis, samtidigt som den presenterar sig som en doktrinär not, baserar sitt resonemang på pastorala åtgärder, som är föremål för villkor av historisk natur. Dokumentets bedömning av marianska titlar är inte absolut och permanent, utan tillfällig och kontingent.

Detta innebär att Mater fidelis, samtidigt som den presenterar sig som en doktrinär not, baserar sitt resonemang på pastorala åtgärder, som är föremål för villkor av historisk natur.

Kardinalen bekräftar notens provisoriska karaktär med följande ord: ”Detta uttryck (Co-redemtrix]) kommer inte att användas varken i liturgin, det vill säga i liturgiska texter, eller i officiella dokument från Heliga stolen”, men

”om du, tillsammans med din grupp av vänner, anser att du förstår den sanna innebörden av detta uttryck väl, har läst dokumentet och ser att dess positiva aspekter också bekräftas där, och vill uttrycka detta inom din bönegrupp eller bland vänner, kan du använda titeln, men den kommer inte att användas officiellt, det vill säga varken i liturgiska texter eller i officiella dokument.”

Det uttryck som inte är lämpligt att använda ”varken i liturgiska texter eller i officiella dokument” kan lagligen användas i allt utanför detta begränsade område. Förbudet gäller endast den ”officiella” sfären. Om en grupp troende ”förstår uttryckets sanna innebörd” (dvs. Marias underordnade samarbete med Kristus), ”har läst dokumentet och instämmer i dess innebörd”, kan den faktiskt fritt använda titeln Co-redemtrix.

Sanningen om Marias medling, tillhör även om den aldrig har proklamerats som dogm, kyrkans läromässiga arv.

Slutsatsen är att de troende förblir fria att tro på och främja sanningen att Maria alltid har varit medförlosserska och medlarinna av alla nådegåvor, och att de arbetar för att dessa sanningar ska proklameras som trosdogmer. Om användningen av titeln Co-redemtrix inte var olämplig i det förflutna, kanske den inte är det i morgon. Sanningen om Marias medling, tillhör även om den aldrig har proklamerats som dogm, kyrkans läromässiga arv. Noten från Kongregationen för trosläran medger detta, men begränsar dess användning till nutiden och till vissa omständigheter. Men just av denna anledning kan denna marianska titel, även om den ännu inte är en officiell dogm för kyrkan, bli det i framtiden. Och noten från Kongregationen för trosläran utesluter inte denna möjlighet, och kan inte heller utesluta den.

Den dogmatiska definitionen av den obefläckade avelsen går tillbaka till 1854 och den om himmelsfärden till 1950. Från och med dessa datum hamnar varje katolik som förkastar dessa sanningar i kätteri, men Vår Fru har ”alltid” varit obefläckad och upptagen till himlen. På samma sätt är vi fria att inte bara tro att Vår Fru alltid har varit medförlosserska och medlarinna av alla nådegåvor, utan också att arbeta med all vår kraft för att se till att dessa sanningar så snart som möjligt proklameras som trosdogmer, så att varje katolik är skyldig att för alltid tro på det som för närvarande anses olämpligt men som alltid har varit sant.

Då den sista frågan som ställdes av Vatikanens korrespondent: ”Konsulterade ni (dvs. Kongregationen för trosläran) några mariologer inför den doktrinära noten Mater Populi fidelis?”, svarade prefekten för Kongregationen för trosläran: ”Ja, många, många, liksom teologer som är specialiserade på kristologi.”

Fader Maurizio Gronchi, sakkunnig i Kongregationen för trosläran, som presenterade dokumentet tillsammans med kardinal Fernández, sade dock till ACI Prensa den 19 november att ”det inte var möjligt att hitta mariologer som var villiga att samarbeta”, och påpekade att varken medlemmarna av den påvliga teologiska fakulteten Marianum eller medlemmarna av den påvliga internationella Marianska akademin deltog i presentationen hos jesuiternas kuria, en ”tystnad” som enligt hans mening ”kan tolkas som oenighet”.

En indirekt bekräftelse på förekomsten av denna oenighet kom från en välkänd mariolog, fader Salvatore Maria Perrella, OSM, som uttalade att Mater Populi Fidelis ”borde ha utarbetats av personer med kompetens i ämnet”, som om han ville säga att dokumentet hade utarbetats av personer som saknade mariologisk kompetens och, med all respekt, också saknade förmåga att använda logik på rätt sätt...

Men eftersom vi nu vet att avsikten med Mater Populi Fidelis inte är att införa godtyckliga begränsningar för marianisk fromhet eller att förneka Marias deltagande i Kristi försoningsverk, och att ”förbudet” endast gäller den officiella användningen av titeln ”Co-redemtrix” i liturgiska texter och i Läroämbetets handlingar, utan att omfatta privat fromhet eller teologiska debatter, finns det då något bättre tillfälle att gå in i arenan?

Vi upprepar vad vi skrev efter dokumentets publicering:

”Vi är övertygade om att det idag finns en handfull präster och lekmän i världen, ädla och modiga i anden, som är redo att ta upp sanningens tveeggade svärd för att förkunna alla Marias privilegier och ropa vid foten av hennes tron: ’Quis ut Virgo?’. Över dem kommer den nåd att falla som är nödvändig för kampen i dessa stormiga tider. Och kanske, som alltid sker i historien när man försöker dölja ljuset, kommer dokumentet från Kongregationen för trosläran, som försöker minimera den heliga jungfrun Maria, oavsiktligt att bekräfta hennes oerhörda storhet”

20251207

Se även:
Kardinal Fernández skapar återigen förvirring
Tracing the history of the title Co-Redemptrix



 
 
Tillbaka Förstasidan Från början
===============================
© KATOLSK OBSERVATÖR 2005-2024 All rights reserved